13.týden těhotenství

Ve 13. týdnu těhotenství (12 tt) je vaše miminko velké zhruba jako kiwi. Ultrazvuk ještě nepozná pohlaví, miminko ale už svírá pěstičky, rostou mu nehty a vyvíjí se sací reflex. U maminek se můžou objevit pigmentové skvrny a tmavší proužek na bříšku. Nebojte, po porodu zmizí.
 

Miminko ve 13.týdnu těhotenství

13. týden těhotenství

Lorem ipsum

I když to na vás nejspíš ještě není vidět, miminko se neustále zvětšuje. Chrupavky osifikují v kosti, takže na rentgenovém snímku by již mohla být vidět i kostra miminka.

Kůže je sice stále průhledná, ale na těle už začíná růst jemné chmýří, zvané lanugo. Na bříšcích prstů má dítě už své jedinečné otisky. Ahoj, vlásky! Do konce tohoto týdne se vašemu miminku vytvoří na pokožce hlavy základ vlasového porostu. Samozřejmě není vůbec jisté, zda se vaše miminko narodí s hlavou plnou vlásků.

13. týden těhotenství

Co ukáže ultrazvuk v 13.týdnu těhotenství?

Miminko ve 13.týdnu těhotenství už dělá pořádné akrobatické kousky. Svírá ručičky v pěst, mává s nimi před sebou, kope nožičkama a stahuje prstíky.

Maminka ve 13.týdnu těhotenství

Bříško a prsa

Během 13. týdne se vám začne tvořit tzv. kolostrum. Jde o hustou nažloutlou tekutinu, která slouží novorozencům jako první výživa do doby, než dojde k tvorbě mateřského mléka. 

Už brzy na vás začne být vidět bříško - ale netýká se to jen centimetrů v pase, zvětšuje se také obvod podprsenky - začíná nešikovné přechodové období mezi “normálním” a “těhotenským” oblečením.

 

CELÝ ČLÁNEK

13. týden těhotenství
13. týden těhotenství

Téma pro tento týden 

Rostoucí obvod jsme již zmínili výše, ale díky vyšší těhotenské citlivosti můžete zjistit, že vám třeba už nevyhovuje krajkové prádlo a preferujete spíše hladký materiál.  Vychytávkou jsou takzvané kojicí nátělníky s integrovanou podprsenkou - nedejte se zmást jménem, udělají vám velkou službu už v těhotenství.

Prsa se v těhotenství zvětšují a díky pigmentaci také tmavnou, vyžadují zvýšenou míru hygieny a existuje i specializovaná kosmetika pro toto použití.

CELÝ ČLÁNEK

13. týden těhotenství

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud.

Odpočatá mámá = spokojená máma

Vaše bříško zatím není výrazně větší. Už teď ale na svém těle pozorujete spoustu změn. My víme, může to být zvláštní. Tím spíš o sebe v tomto období pečujte a dovolte si co největší pohodlí.

Brzy se vám bude hodit těhotenský polštář. Ten podloží bříško a obejme vás tak, že se ve své oblíbené poloze vyspíte celou noc.

V Milkie přesně takové polštáře šijeme. Ze stoprocentní bavlny a měkoučkého rouna, které nešustí. Pojďte si je prohlédnout!

TĚHOTENSKÉ POLŠTÁŘE

13. týden těhotenství
13. týden těhotenství

Něco na zub:  jogurt s cereáliemi čerstvým ovocem

Tyhle rychlé snídaně s čerstvým jogurtem a jahodami od babičky (nebo z trhu, no:) úplně dokonale voní… A to je co říct, s citlivým těhotenským čichem! Stačí přidat oblíbené cereálie, semínka.   xw+w přisladit medem každý podle svého gusta.

Občas se můžete dočíst, že čerstvé mléčné produkty nejsou pro těhotné vhodné - ale všechny jogurty v našich obchodech jsou povinně z pasterizovaného mléka - a tudíž pro těhotné bezpečné. (Pasterizace je proces, který eliminuje bakterie, přenášející těhotenství nebezpečný průjem)

 

13. týden těhotenství

Co se děje v dalších týdnech?