12. týden těhotenství

 

Ve 12. týdnu těhotenství (12 tt) je vaše miminko velké zhruba jako kiwi. Ultrazvuk ještě nepozná pohlaví, miminko ale už svírá pěstičky, rostou mu nehty a vyvíjí se sací reflex. U maminek se můžou objevit pigmentové skvrny a tmavší proužek na bříšku. Nebojte, po porodu zmizí.

Miminko ve 12. týdnu těhotenství

Mámo, už na tebe reaguju!

  • Od hlavičky po zadeček miminko měří asi: 5,4 cm
  • Váží: přibližně 14 g

Miminko ve 12 tt už má všechny části těla tak, jak mají být. Jeho obličej víc a víc vypadá jako obličej narozeného miminka. Oči a ušní lalůčky se posouvají na správné místo, tvoří se oční víčka. 

Ale co je zajímavější: Miminko už reaguje! Dokáže sevřít ruce v pěst a pohybem reaguje na podněty z vnějšího světa. Vyvíjí se také sací reflex. Miminko „pije“ plodovou vodu – a asi vás napadá, že ta přece musí i vyjít ven. Máte pravdu, ledviny už pracují a miminko dokonce čůrá.

Víte, že se miminka rodí často s dlouhými nehty? Ty začínají růst už teď, ve 12. týdnu.

Maminka ve 12. týdnu těhotenství

Pleť a pigmentace

Všimla jste si na sobě pigmentových skvrn? Nelekejte se, toto je normální a prožívá to většina maminek. Okolo 12 tt se objevují pigmentové skvrny na obličeji a na krku a často také tmavší čára na břiše. Po porodu skvrny vyblednou nebo úplně zmizí.

Pomalu končí 1. trimestr. Za něj většinou nepřibyde moc váhy, většinou jen 1 až 2 kg. Víc k váze vám řekne naše kalkulačka váhy v těhotenství. Co je ale důležité: Každé miminko a každá máma jsou jiné. Proto se neporovnávejte a užívejte si, že bříško roste.

Dobrá zpráva je, že s koncem 1. trimestru většinou ustupují nevolnosti a zvracení. 

12. týden těhotenství
12. týden těhotenství
 

Co ukáže ultrazvuk v 12. týdnu těhotenství?

Miminku se už vyvinuly pohlavní orgány. Na ultrazvuku ještě neuvidíte, jestli je to holka, nebo kluk. Vydržte! 

Odpočatá mámá = spokojená máma

Vaše bříško zatím není výrazně větší. Už teď ale na svém těle pozorujete spoustu změn. My víme, může to být zvláštní. Tím spíš o sebe v tomto období pečujte a dovolte si co největší pohodlí.

Brzy se vám bude hodit těhotenský polštář. Ten podloží bříško a obejme vás tak, že se ve své oblíbené poloze vyspíte celou noc.

V Milkie přesně takové polštáře šijeme. Ze 100% bavlny a měkoučkého rouna, které nešustí. Pojďte si je prohlédnout!

PROHLÉDNOUT POLŠTÁŘE

12. týden těhotenství
12. týden těhotenství

Téma pro tento týden - těhotenská průkazka.

Mezi 12. a 14. týdnem těhotenství vám gynekolog vydá těhotenskou průkazku. Většinou ji vydává po screeningu (vyšetření) v prvním trimestru. 

Průkazka je důležitá, protože bez ní se nemůžete registrovat do porodnice

Je to taková papírová knížečka, která vás bude provázet všemi kontrolami. Najdete na ní všechny důležité termíny – včetně termínu porodu. 

CELÝ ČLÁNEK O PRŮKAZCE

12. týden těhotenství
 

Je krvácení a špinění ve 12. týdnu v pořádku?

Všimla jste si ve 12 tt špinění? Ničeho se nelekejte, i toto je běžné. K lékaři zajděte jen v případě, že jde o krvácení, trvá déle než den nebo trpíte bolestí v podbřišku a horečkou.
12. týden těhotenství

Recept týdne: Doplňte minerály se zeleným smoothie

Zdravou snídani si připravíte raz dva. Svěží zelené smoothie vám doplní důležité minerály a zlepší den. 

Kombinace brokolice a řapíkatého celeru se postará o všechny vitamíny a minerály, zatímco baby špenát, avokádo a kiwi vyladí chuť smoothie k dokonalosti.

OCHUTNEJTE NOVÝ RECEPT

Cvičení týdne: Most (Setu Bandha Sarvangasana)

Most je jedna ze základních jógových pozic. Zvládnete ho, i když jste jógu nikdy necvičila. Protáhnete páteř a otevřete hrudník a ramena. Pěkně prodýcháte břicho, a tak pomůžete trávení. Otevřený hrudník udělá dostatek prostoru pro vaše srdce a plíce.

JAK NA TOTO CVIČENÍ

12. týden těhotenství
12. týden těhotenství
 

Co se děje v dalších týdnech těhotenství?

Vyberte svůj týden a přečtěte si, jak se mění miminko i vaše tělo.