12. týden těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství (12 tt) je vaše miminko velké zhruba jako kiwi. Ultrazvuk ještě nepozná pohlaví, miminko ale už svírá pěstičky, rostou mu nehty a vyvíjí se sací reflex. U maminek se můžou objevit pigmentové skvrny a tmavší proužek na bříšku. Nebojte, po porodu zmizí.
 
12. týden těhotenství

Info pro táty: Lorem ipsum dolor sit amet

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa. In id ultrices neque, nec scelerisque tellus. Curabitur semper vestibulum felis porta maximus.

Miminko ve 12. týdnu těhotenství

Mámo, už na tebe reaguju!

  • Od hlavičky po zadeček miminko měří asi: 5,4 cm
  • Váží: přibližně 14 g

Miminko ve 12 tt už má všechny části těla tak, jak mají být. Jeho obličej víc a víc vypadá jako obličej narozeného miminka. Oči a ušní lalůčky se posouvají na správné místo, tvoří se oční víčka. 

Ale co je zajímavější: Miminko už reaguje! Dokáže sevřít ruce v pěst a pohybem reaguje na podněty z vnějšího světa. Vyvíjí se také sací reflex. Miminko „pije“ plodovou vodu – a asi vás napadá, že ta přece musí i vyjít ven. Máte pravdu, ledviny už pracují a miminko dokonce čůrá.

Víte, že se miminka rodí často s dlouhými nehty? Ty začínají růst už teď, ve 12. týdnu.

12. týden těhotenství

Co ukáže ultrazvuk v 12. týdnu těhotenství?

Miminku se už vyvinuly pohlavní orgány. Na ultrazvuku ještě neuvidíte, jestli je to holka, nebo kluk. Vydržte! 
12. týden těhotenství

Je krvácení a špinění ve 12. týdnu v pořádku?

Všimla jste si ve 12 tt špinění? Ničeho se nelekejte, i toto je běžné. K lékaři zajděte jen v případě, že jde o krvácení, trvá déle než den nebo trpíte bolestí v podbřišku a horečkou.
12. týden těhotenství

Co se děje v dalších týdnech těhotenství?