11.týden těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství (12 tt) je vaše miminko velké zhruba jako kiwi. Ultrazvuk ještě nepozná pohlaví, miminko ale už svírá pěstičky, rostou mu nehty a vyvíjí se sací reflex. U maminek se můžou objevit pigmentové skvrny a tmavší proužek na bříšku. Nebojte, po porodu zmizí.

Miminko ve 12. týdnu těhotenství

12. týden těhotenství

Mámo, už na tebe reaguju! 

  • Od hlavičky po zadeček miminko měří asi: 5,4 cm

  • Váží: přibližně 14 g

Miminko ve 12 tt už má všechny části těla tak, jak mají být. Jeho obličej víc a víc vypadá jako obličej narozeného miminka. Oči a ušní lalůčky se posouvají na správné místo, tvoří se oční víčka. 

Ale co je zajímavější: Miminko už reaguje! Dokáže sevřít ruce v pěst a pohybem reaguje na podněty z vnějšího světa. Vyvíjí se také sací reflex. Miminko „pije“ plodovou vodu – a asi vás napadá, že ta přece musí i vyjít ven. Máte pravdu, ledviny už pracují a miminko dokonce čůrá.

Víte, že se miminka rodí často s dlouhými nehty? Ty začínají růst už teď, ve 12. týdnu.

Ukáže ultrazvuk ve 12. týdnu těhotenství pohlaví miminka?

Miminku se už vyvinuly pohlavní orgány. Na ultrazvuku ale zatím nezjistíte, jestli je to holka, nebo kluk. Vydržte! :)

Maminka ve 12. týdnu těhotenství

Pleť a pigmentace

Všimla jste si na sobě pigmentových skvrn? Nelekejte se, toto je normální a prožívá to většina maminek. Okolo 12 tt se objevují pigmentové skvrny na obličeji a na krku a často také tmavší čára na břiše. Po porodu skvrny vyblednou nebo úplně zmizí.

Pomalu končí 1. trimestr. Za něj většinou nepřibyde moc váhy, většinou jen 1 až 2 kg. Víc k váze vám řekne naše kalkulačka váhy v těhotenství. Co je ale důležité: Každé miminko a každá máma jsou jiné. Proto se neporovnávejte a užívejte si, že bříško roste.

Dobrá zpráva je, že s koncem 1. trimestru většinou ustupují nevolnosti a zvracení. 

PÉČE O PLĚŤ V TĚHOTENSTVÍ

12. týden těhotenství

Je krvácení a špinění ve 12. týdnu v pořádku?

Všimla jste si ve 12 tt špinění? Ničeho se nelekejte, i toto je běžné. K lékaři zajděte jen v případě, že jde o silné krvácení, trvá déle než den nebo trpíte bolestí v podbřišku a horečkou.

12. týden těhotenství

Téma pro tento týden - těhotenská průkazka.

Ve 12. týdnu těhotenství už byste měla mít těhotenskou průkazku. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Je to taková papírová knížečka, která vás bude provázet všemi kontrolami. Najdete na ní všechny důležité termíny – včetně termínu porodu.

CELÝ ČLÁNEK O PRŮKAZCE

Tip: Vyberte si těhotenský polštář

Odpočatá mámá = spokojená máma

Vaše bříško zatím není výrazně větší. Už teď ale na svém těle pozorujete spoustu změn. My víme, může to být zvláštní. Tím spíš o sebe v tomto období pečujte a dovolte si co největší pohodlí.

Brzy se vám bude hodit těhotenský polštář. Ten podloží bříško a obejme vás tak, že se ve své oblíbené poloze vyspíte celou noc.

V Milkie přesně takové polštáře šijeme. Ze stoprocentní bavlny a měkoučkého rouna, které nešustí. Pojďte si je prohlédnout!

TĚHOTENSKÉ POLŠTÁŘE

12. týden těhotenství