11. týden těhotenství

 

Vaše miminko je zatím velké jen jako švestka, ale už má vyvinuté genitálie. Na ultrazvuku však ještě nejsou vidět. Maminky v tomto období běžně zažívají nevolnosti. Nebojte, brzy odezní! Hlídejte si především dostatečný příjem minerálů.

Miminko ve 11. týdnu těhotenství

Cucám si palec!

  • Od hlavičky po zadeček miminko měří: 4 cm
  • Váží: 7 g

Právě se završuje důležité období ve vývoji vašeho miminka. I když je ještě maličké, jeho pohlavní orgány už jsou vyvinuté

V 11 tt je miminko velmi aktivní. Přetáčí se na všechny strany, kope nohama, protahuje se. Už umí sevřít ruku v pěst a cucá si palec. Jeho hlavička tvoří asi polovinu celkové délky. Kolem sebe má spoustu plodové vody, proto zatím neucítíte jeho pohyby.

Maminka ve 11. týdnu těhotenství

Nevolností se nelekejte, doplňte minerály

Často zvracíte a dostanete do sebe jen málo jídla? Nejste v tom sama, na nevolnosti trpí v tomto období spousta maminek. Vydržte! S koncem 1. trimestru často odezní. Jestli nepřibíráte na váze, také se nic neděje. Pravděpodobně za to můžou právě nevolnosti.

Jestli vás zajímá, kolik ostatní maminky přiberou do 11. týdne, podívejte se na naši kalkulačku váhy.

11. týden těhotenství
11. týden těhotenství
 

Co ukáže ultrazvuk v 11. týdnu těhotenství?

Asi už se těšíte, až zjistíte pohlaví miminka. To ale bohužel ještě nejde, miminko je na to moc maličké. Ultrazvuk vám pohlaví odhalí až za měsíc až dva. Existuje ale novinka: stanovení pohlaví z krve podle DNA plodu, které v krvi koluje. Zatím se provádí jen u maminek s rizikem nemocí, které jsou vázané na pohlaví.
11. týden těhotenství

Téma týdne: Holka, nebo kluk? Jak hádali pohlaví naši předkové

Jste zvědaví, jestli to bude holka, nebo kluk? Stejně zvědaví byli lidé už před tisíci let. A protože neměli ultrazvuk, snažili se pohlaví hádat všelijak.

Tradovaly se „zaručené“ polohy při milování a panovala celá řada pověr. Egypťané například čůrali do pytlíku s obilím. Když z něj rychleji rostla pšenice, měl se narodit kluk, ječmen předpovídal holku. Čínský lunární kalendář zase odhadoval pohlaví podle měsíce početí a věku mámy. A u nás měly pohlaví napovědět chutě, které máte v těhotenství.

A co vy, jste zvědaví?

POZNEJTE STARÉ METODY

Odpočatá mámá = spokojená máma

Už nevíte, jak byste si sedla? To dobře známe. Projde si tím každá máma. 

Až bude bříško větší, zachrání vás polštář před mnoha bezesnými nocemi. Díky němu si konečně najdete pohodlnou polohu i na sezení s počítačem nebo knížkou.

V Milkie šijeme těhotenské polštáře ze 100% bavlny a měkoučkého rouna, které nešustí. Pojďte si je prohlédnout!

PROHLÉDNOUT POLŠTÁŘE

11. týden těhotenství
11. týden těhotenství
 

Víte, že těhotenství je poznat i z toho, jak sedíte?

V 11 tt ještě bříško není vidět, ale zkušené mámy už novou mámu poznají. Většinou jí dělá potíže sedět u počítače nebo večer u televize. Záda bolí, navíc jste nevyspaná, protože se v noci budíte na čůrání a ráno běžíte zvracet. Vybavte se už v tomto období těhotenským polštářem. Podloží vás při sezení a pomůže najít polohu, ve které prospíte celou noc. Až bude bříško větší, budete za tohoto pomocníka vděčná.
11. týden těhotenství

Recept týdne: Gratinovaná zelenina

Vypadá božsky, chutná ještě líp. Křehké a šťavnaté, najemno nakrájené plátky zeleniny s rychlou marinádou a sýrovou krustičkou připravíte během chviličky. S tímhle jídlem bude každá večeře sváteční! A jako bonus, jde o ideální jídlo do krabičky do práce.

ZKUSTE NOVÝ RECEPT

Cvičení pro tento týden: Ohýbání do boku (Parsva Sukhasana)

Jednoduchá jógová pozice pro začátečnice. Protáhnete šikmé svaly, břišní svaly, spodní a horní část zad a ramena. Jemné protažení vám navíc pomůže zmírnit nadýmání a podpoří trávení.

JAK NA TOTO CVIČENÍ

11. týden těhotenství
11. týden těhotenství
 

Co se děje v dalších týdnech těhotenství?

Vyberte svůj týden a přečtěte si, jak se mění miminko i vaše tělo.