Císařský řez - božský původ
V mytologii antických národů se objevují zajímavé příběhy spojené s císařským řezem. Významným příkladem je Asklepios, syn boha Apollona, který byl vyříznut z břicha své matky Koronis. V hinduistické mytologii je zmínka o Gautámovi, později známém jako Buddha, který se měl narodit "z boku své matky" císařským řezem.
Kromě Gautámy a Asklepia existují i další mytologické postavy z různých kultur, které jsou spojeny s císařským řezem. V egyptské mytologii se objevuje příběh o bohyni Isis, která podle legendy porodila syna Horuse císařským řezem po smrti svého manžela Osirise. V řecké mytologii je známý příběh o Dionýsovi, bohu vína a plodnosti, který byl údajně narozen císařským řezem z boku bohyně Semele.
Historie císařského řezu
Historie císařského řezu je spojena s tajnými egyptskými naukami, ale jméno mu dala až legenda, že se jím narodil římský císař Julius Caesar.
První, o kom víme, že úspěšně vykonal císařský řez je švýcar Jakub Nufer roku 1500. Miminko přežilo a matka později porodila ještě 5 dětí, včetně dvojčat.
Kolem roku 1850 byl v dokumentaci zaznamenán první císařský řez, který provedla - v přestrojení za muže, aby se mohla věnovat medicíně - angličanka James Miranda Stuart Barry.
Plánovaný a neplánovaný císařský řez
Existují dva druhy císařského řezu: plánovaný a neplánovaný. Plánovaný zákrok je často volbou pro ženy s určitými zdravotními indikacemi, zatímco neplánovaný může být proveden v případě komplikací během porodu.
Maminky s plánovaným císařem se mohou v klidu doma na vše připravit, ale maminky, které rodily císařem neplánovaně jsou často překvapeny některými méně známými detaily o císařském řezu.
ALICE těhotenský a kojicí polštář BUNNY MINT
1999 KčIRIS těhotenský a kojicí polštář FOXY ROSE
1090 KčOPAL český kojicí polštář cestovní FOXY ROSE saténový s minkou
690 KčJASMIN těhotenský a kojicí polštář BUNNY MINT
1680 KčEDEN polštář na kojení a pro dvojčata FOXY ROSE
1 790 KčPříprava na císařský řez
Příprava na císařský řez zahrnuje seznámení s průběhem zákroku, možnými komplikacemi a následnou péčí. Důležité je mít porozumění pro celý proces a být připravena jak fyzicky, tak i psychicky na narození dítěte touto cestou.
Je intimním detailem, že maminky jdou do porodnice oholené - jen ty s plánovaným císařem se holí trochu výše :) Linie řezu je vedena těsně pod okrajem nízkých kalhotek, takže se nemusíte bát, že by byla vidět třeba na koupališti.
Jak probíhá císařský řez
Maminka je zkontrolována a odvezena na porodní sál, kde se jí představí personál. Ohledně přítomnosti tatínka je vhodné projít si pravidla vaší porodnice.
Během císařského řezu je žena pod anestezií, která může být lokalní nebo úplná - v tom případě se miminko přiloží k prsu až po probuzení matky, proto zde první bonding často probíhá s tatínkem.
Péče o jizvu po císařském řezu
Po císařském řezu je důležité dodržovat pokyny lékaře ohledně péče o jizvu, rehabilitace a obnovení fyzické aktivity.
Správná péče a dodržování doporučení pomáhá urychlit hojení a minimalizovat rizika komplikací. Jizvu je třeba několikrát denně masírovat, aby nedošlo ke srůstům a jizva v sobě neměla uzlíky nebo netáhla do strany.
KIWI kapsář na dětskou postýlku BUNNY SILVER-MINT
1000,- KčZIGZAG zavinovačka klasická šněrovací BUNNY SILVER-MINT
910 KčHONEY oboustranné hnízdečko pro miminko POLKA DOT ROSE
1090 KčMANGO hladký mantinel do postýlky POLKA DOT SILVER-ROSE
1030 KčMANGO hladký mantinel do postýlky BUNNY SILVER-MINT
1 030 KčKojení po císařském řezu
Po císařském řezu může být rozběhnutí kojení výzvou, zejména pokud miminko nemá správný sací reflex. V takových případech je vhodné využít pomoci laktační poradkyně.
Důležité je volit takovou kojicí polohu, která nezatěžuje jizvu po císaři vahou miminka a nezahřívá ji. Například poloha "na fotbalistu" může být vhodná, při níž miminko neleží křížem, ale bokem pod rukou matky.
Pokud miminko nepřibývá dostatečně na váze, může být nutné jej přikrmovat. V takových případech je vhodné nepoužívat klasickou lahvičku, ale raději přikrmovat "po prstu", aby se u miminka stále stimuloval sací reflex.
Cvičení po císařském řezu
Po císařském řezu je důležité začít s rehabilitací ihned, ale postupovat pomalu a opatrně. Lehké protahovací cviky jsou ideálním způsobem, jak začít posilovat břišní svaly a obnovit flexibilitu. Tyto cviky lze provádět i na posteli, například střídavé propínání nohou nebo podávání si míčku z ruky do ruky kolem těla.
Současně je vhodné vyhnout se běžným činnostem, které by mohly zatížit jizvu a zpomalit proces hojení po císařském řezu. Například je dobré se vyvarovat se hned po porodu činností jako věšení prádla na vysoký zahradní věšák - nebo žehlení, které mimo pohybové zátěže komplikuje hojení i nadměrným teplem v oblasti jizvy.
Závěrem o císařském řezu
Císařský řez, jako historicky významný a často prováděný porodnický zákrok, zůstává důležitou součástí moderní medicíny. Jeho dlouhá historie spojená s mýty a legendami různých kultur svědčí o jeho univerzálnosti a významu pro lidskou reprodukci.
Díky pokroku v lékařství a péči o pacientky se císařský řez stal relativně bezpečným postupem, který pomáhá zachránit životy matek a dětí v nevyhnutelných situacích. Jako důležitý lékařský zákrok si zaslouží respekt a odbornou péči, aby byl proveden s maximální bezpečností a péčí o zdraví a pohodu pacientek.