Rh-faktor a těhotenství: Jaký vliv může mít na miminko a jak se proti riziku chránit

Rh faktor v těhotenství: Malá věc s velkým významem 🩸👶

Vědělas, že tvoje krev může ovlivnit zdravý vývoj miminka?

Co je to vlastně Rh-faktor, lidskou řečí?

krevních skupinách jsi už určitě slyšela, ale Rh faktor může být novinka. Nejde o nic složitého, krevní skupiny jsou 4 - no a u Rh faktoru jsou možnosti jen 2.

Buď patříš mezi 85% lidí, kteří mají krvinky s Rh proteinem (a jsi tedy Rh+) nebo tvoje krvinky tento protein nenesou (a pak jsi Rh-). V běžném životě to nehraje prakticky žádnou roli, ale v těhotenství je to úplně jiná písnička.

Rh faktor byl objeven v roce 1940 a pomohl snížit dětskou úmrtnost a vývojová postižení při narození.

smiley-pregnant-businesswoman-sitting-couch-holding-her-belly
milkie blog tehotna preeklampsie front-view-doctor-listening-pregnant-mother-belly

Proč je Rh-faktor důležitý zrovna v těhotenství?

To proto, že miminko by mohlo být Rh+ po tatínkovi. Pokud bys ty byla Rh-, ale tatínek a tvoje miminko v bříšku by byli Rh+, tak by docházelo ke stálé imunitní reackci negativně ovlivňující vývoj miminka!

S miminkem jsi totiž spojena přes placentu a tvoje krev ho tak celé těhotenství zásobuje vším, co nezbytně potřebuje. Kdyby tu ale probíhala špatná imunitní reakce, k miminku by se nedostávalo vše potřebné. 

Když se totiž krev miminka setká s krví mámy, už  0,1 mililitru může vyvolat tvorbu protilátek u Rh- mámy... no a to fakt nechceš.

#TITLE_PRODUCTS_ID0# 

Jak vůbec zjistím, jestli jsem Rh- negativní?

Nemusíš vůbec nic řešit - lékař má odběry na speciální test automaticky naplánované ve tvém kalendáři a sám pohlídá termín, aby se včas zjistilo jestli nepotřebuješ pomoc.

Výsledek testu (Rh+/Rh-) se napíše do tvé těhotenské průkazky a budou se tě na to pořád ptát - měj s nimi trpělivost prosím, je důležité to pohlídat a tak to mají zautomatizované a ptají se dokolečka...

Test na Rh faktor se provádí pomocí metody zvané přímý antiglobulinový test (DAT) nebo Coombsův test. Tenhle test dokáže detekovat přítomnost i minimálního množství protilátek na povrchu červených krvinek.

smiling-pregnant-woman-is-looking-tablet-screen-shown-her-by-healthcare-professional-medical-office-setting
pregnant-girl-doing-ultrasound-doctor-2

A co se tedy bude dít, jestli jsem Rh- negativní??

Moderní medicína tohle naštěstí umí vyřešit preventivně - aby k žádné škodě nedošlo. Pokud ti vyjde Rh- a tatínek by byl Rh+, vždy ti nabídnou anti-D imunoglobulin, aby tvé tělo nevytvářelo protilátky ohrožující miminko v bříšku.

První injekci dostaneš kolem 28. týdne těhotenství. Je to preventivní opatření pro všechny Rh- maminky. Druhá injekce přijde po porodu, ale jen pokud se ukáže, že tvoje miminko je Rh+. Tahle druhá dávka  řeší bezpečnost do budoucna, pro příští miminko.

Anti-D imunoglobulin obsahuje vysokou koncentraci protilátek proti Rh faktoru. Tyto protilátky "maskují" Rh+ krvinky plodu v těle matky, čímž zabraňují identifikaci a vzniku imunitní reakce.

#TITLE_PRODUCTS_ID1# 

Jsou nějaká rizika, kdyby se na Rh- nepřišlo včas?

Miminko je tvým tělem chráněno před okolím - všechno prochází přes mámu, která miminko zásobuje kyslíkem i živinami. Všechno to dopravuje krev maminky až k placentě a pak to jde dále miminku. Dochází tak ke stálemu kontaktu mámy s miminkem - a zrovna tenhle Rhesus (Rh) faktor v tom umí udělat nepěknou paseku.

Pokud by miminko mělo po svém tatínkovi krev Rh+, zatímco ty jako máma máš Rh-, docházelo by na místě kontaktu k nevhodné imunitní reakci - a k miminku by se pak nedostávalo dost kyslíku ani živin! Miminko by tak mohlo být chudokrevné, mít nižší porodní váhu nebo vyšší riziko imunitních a vývojových poruch.

V krajím případě může dojít k hydrops fetalis, kdy se miminku hromadí tekutina v tělesných dutinách a tkáních. To může vést k srdečnímu selhání a úmrtí plodu. Naštěstí díky preventivní léčbě je tenhle průšvih v našich zemích vzácný. 

milkie blog doctor-examining-woman-before-giving-child-birth-maternity-hospital-closeup
milkie blog baby friendly 4

Co tedy mám dělat, když mi vyjde Rh-?

Můžeš být dál v klidu - jakmile se o možném problému ví, je tu snadné řešení. Injekce v těhotenství zajistí, abys nevytvářela protilátky škodlivé pro miminko.

A druhá injekce po porodu zase řeší budoucnost - aby ani příští miminko nebylo ohroženo protilátkami (aktivovanými při předchozím porodu). 

Ve ojedinělých případech, pokud už k imunitní reakci dochází,  existují i pokročilé metody. Patří mezi ně intrauterinní transfuze, kdy se miminku ještě v bříšku přímo do pupečníku přidává krev s živinami a kyslíkem - nebo plazmeferéza, při které se zase z krve mámy odfiltrují škodlivé protilátky. 

#TITLE_PRODUCTS_ID3# 

Pojďme si to shrnout:

🤔 Co to je ten Rh faktor a proč by mě to mělo zajímat zrovna teď v těhotenství?
Rh faktor je jen takový malý protein na tvých červených krvinkách... ale když má máma Rh- a táta Rh+, může způsobit velké drama.

🩸 Jak zjistím, jestli jsem Rh+ nebo Rh-? Musím něco řešit, objednávat se, hlídat...?
Klídek, žádný stres! Stačí jednoduchý krevní test při tvé první návštěvě gynekologa. Tvůj doktor to zařídí.

😱 Co se může stát, když jsem Rh- a moje miminko je Rh+? Je to vážně tak děsivé?
Může to být drsné - miminko by mohlo být chudokrevné, mít nižší váhu nebo dokonce vážnější vývojové problémy. Ale neboj, dá se tomu předejít!

💉 Co je ta záhadná injekce anti-D a kdy ji dostanu?
Pokud jsi Rh-, je Anti-D tvůj superhrdina! Dostaneš ji kolem 28. týdne. Chrání tvoje miminko před tvým vlastním imunitním systémem.

🦸‍♀️ Jak vlastně funguje ta anti-D injekce? Čemu to prospěje?
Skoro! Anti-D obsahuje speciální protilátky, které "zamaskují" Rh+ krvinky tvého miminka, aby je tvoje tělo nepoznalo a nenapadlo.

🆘 Co když už moje tělo vytvořilo ty "špatné" protilátky? Existuje záchrana?
Jasně že jo! Lékaři mají dneska v rukávu triky jako transfuze přímo miminku nebo čištění tvé krve od těch protilátek... Zní to jako sci-fi, co?

📊 Kolik lidí je vlastně Rh+? Jsem v nějaké vzácné skupině?
Asi 85% lidí je Rh+. Takže pokud jsi Rh-, jsi tak trochu VIP!

🕰️ Kdy vlastně vědci objevili tenhle Rh faktor? To je nějaká novinka?
V roce 1940 - není to žádné včerejší objevení! Od té doby zachránil spoustu miminek.

🩸 Co je ta "fetomaternální hemoragie"? 
Je to, když se krev miminka dostane do tvého oběhu. Stačí mikroskopická kapička a tvoje tělo rozjíždí výrobu protilátek. Proto je prevence tak důležitá!

🌊 Co je "hydrops fetalis"? To zní to jako nějaká vodní příšera...
Je to stav, kdy se miminku hromadí tekutina v tělíčku. Může to být následek Rh problémů, ale díky moderní medicíně je to teď super vzácné!