Benaudira - úvod
BENAUDIRA + NEUROVÝVOJOVÉ CVIČENÍ
Cvičení kombinuje prvky ze 3 různých metod - Blombergovy rytmické pohyby, TSMT a pre-NVS. Začít s jedním cvikem a cca po týdnu přidávat po jednom dalším. Postupně, hrou a motivací získávat spolupráci dítěte - je důležitější než "dokonalé" provedení. Většinu cviků je vhodné provádět na pevném povrchu, ne na posteli atd. U náslechů Benaudity je vhodné dodržovat několik pravidel a tipů:
- Cykly 6 dní za sebou, 1 den pauza
- Hlídat pořadí skladeb
- Pravé sluchátko (s kabelem) vždy na pravé ucho
- Zkusit v autě, cestou do/z školky
- Kdyby vadil tlak sluchátek, udělat rozporku
- Když se nepodaří kvalitní náslech přes den, zkusit přes noc
Houpání v dece
Lepší je pevná látka, deka nebo prostěradlo, než pružná/měkká.
Oba rodiče drží deku spolu - pozor, moc neprověšovat, aby se dítěti neuzavíral výhled - a pomalu s malým rozsahem pohupují dítětem na/v dece.
Balení palačinky
Ideální je tenší, měkká yoga podložka - třeba Lifefit z Decathlonu (průměr v mm?). Lepší na tvrdém podkladu.
Ze začátku děti většinou chtějí mít ruce ven (nad hlavou), ale později můžeme balit i s ručičkami uvnitř. Zavinujeme relativně natěsno, klidně 4 otočky, pak dáme zase impuls (i fyzicky) k rozbalení.
Netopýr
Dítě sedí dospělému na klíně a objímá ho nohama za zády. Pokud se nedrží samo, může mu nohy "v zaháknutí" přidržovat druhý dospělý.
Sedící rodič drží dítě jednou rukou mezi lopatkami a druhou mu může asistovat s ručičkami (měly by jít natažené přes hlavu, v záklonu dozadu - řešíme zbytkového Moora).
Zavádět až jako 3-4 cvik, ne dříve. Dítě může mít týden-dva po začátku cvičení reakci, nesoustředěnost atd.
Míčování
Dítě (v ideálním případě:) leží na zádech na tvrdé podložce a ruce má podél těla. Rodič mu míčem tlačí dokola na několik bodů. Cílem je uvědomění si vlastního těla.
Lehký tlak na plosky obou nohou, pak silný tlak na lýtko jedné nohy, pak na stehno, pak střední tlak na bok, jemný na rameno, jen dotyk na temeni hlavy a kolem těla zpět - jemně rameno, středně bok, silně stehno a lýtko a pak lehce na polosky obou nohou.
Houpání na zádech
Dítě leží na zádech na pevné podložce, ruce podél těla a nohy v kolenou pokrčené, ale plosky na zemi. Pod hlavou má podložku, typu složený ručník, aby si nedřelo hlavu/nebolely vlásky.
Rodič drží dítě za lýtka a v tempu jím rytmicky houpe (10 vteřin, až 2 minuty). Blombergovy rytmické pohyby.
Přitahování
Jako startovní cvik pro zapojení břišních svalů v rámci celé horní poloviny těla - jezdící podložka domů, na kolečkách.
Dítě leží na břiše na jezdící podložce a má se ideálně samo odrážet od země. Než se začne samo odrážet, můžeme v přechodném období tahat nebo třeba zkusit udělat na zemi dráhu z přísavek, které by chtěl trhat?
Mlýn / Vrtulník
Jde o prvek dynamického pohybu - točení vlastním pohybem (nikoliv externím roztáčením) - kombinovaný s vědomým zastavením - opakovaně.
V začátku můžeme použít třeba obruč, kde se rodič drží na jedné straně a dítě (druhý rodič pomáhá) na druhé straně. Rodiče točí a po chvilce zastaví. Pak roztáčíme na druhou stranu.
Jídelníček a dieta
Důležité udržet dostatečný podíl bilkovin a doplňovat kvalitní oleje. Cvičením stimulujeme mozek, hudbou podporujeme vznik nových synapsí a ty se potřebují obalit tukem (myelinizace), aby správně fungovaly.
Vyplnit dotazník z emailu, zatím - pokud jí maso - můžeme pořídit Rapuntzel za studena lisovaný a skladovaný (doma v lednici) olej, dát ho do rozprašovače a dávat mu to na každé maso atd.